#mojetg

01 MTG 4_22 MAJ PO TARNOGÓRSKU

MAJ PO TARNOGÓRSKU


W MAJOWY WEEKEND POCZYTAJ...


- Anecko, czy ty… Czy ty i jo… No wiys… – mamrocze.

- Ja, Jorg, byda twoją babą. Weznymy ślub w kościele Piotra i Pawła w Tarnowskich Gorach, a potym bydymy zyli dugo i scyńśliwie, choby w bojce. 

- Ja, Anecko, tak bydzie – potwierdza Jorg święcie przekonany, że inaczej być nie może.


Już ma ją pocałować, gdy nagle na powrót staje się staruszkiem z dziewięćdziesiątką na karku, arytmią serca i astmą w stanie zaawansowanym.

Fragment opowiadania „Jorg” Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź, które zostało najlepszym opowiadaniem tarnogórskim roku 2021. 


Całość oraz pozostałe nagrodzone w 2021 roku opowiadania: „Memento vivere, memento mori” Kornelii Tarskiej, „Dolomity” Bogdana Nowickiego, „Pamiętnik, który nie spłonął” Urszuli Gołkowskiej na biblioteka.tgory.pl/wyniki-konkursu-opowiadania-tarnogorskie/


…NAPISZ OPOWIADANIE TARNOGÓRSKIE


Masz przynajmniej 16 lat i mieszkasz w województwie śląskim? Do udziału w konkursie literackim "Opowiadania tarnogórskie 2022" zapraszają Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza oraz Urząd Miejski.

Opowiadanie konkursowe musi być tematycznie związane z Tarnowskimi Górami. Prace należy przesyłać pocztą tradycyjną do 16 września 2022 r. na adres Biblioteki: ul. Zamkowa 5, 42-600 Tarnowskie Góry.


Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne oraz publikacja nagrodzonej pierwszym miejscem pracy w lokalnej prasie, na stronach internetowych Biblioteki oraz Urzędu Miejskiego.

 

…POSŁUCHAJ ROZMOWY O ORKIESTRZE


O kulisach pracy Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestry Dętej, fascynacjach jej dyrygenta Olka Koeniga, o tym, co Orkiestra będzie grać w 2027 roku, posłuchajcie w ponadgodzinnym wywiadzie przeprowadzonym przez muzycznych animatorów i pasjonatów Rafała Tomulkę i Bolesława Kowalskiego. Będzie też, co prawda, o tym, że na koncerty Orkiestry, który poprowadzi Jose Torres (6 i 7 maja) nie ma już biletów, ale koncert będzie zarejestrowany i po kilku tygodniach każdy obejrzy go w Internecie.


…ODWIEDŹ PODZIEMNE TRASY


Jeśli ktoś nie skorzystał z wydłużonych godzin otwarcia i nie odwiedził obiektów UNESCO w czasie majówki, zachęcamy również po długim weekendzie. Warto posłuchać opowieści o tarnogórskich gwarkach, maszynie parowej, która zrewolucjonizowała tutejszy przemysł, zobaczenie przodków górniczych z przełomu XVIII i XIX w., podziemnych roślin i podziemny spływ łodzią. Przypominamy, że przyda się ciepły ubiór (temperatura w podziemiach: ok. 10 st. C), wygodne buty. Najniższy chodnik ma ok. 140 cm wysokości.