04 MTG 4_22 POPRAWIAMY KRAJOBRAZ
POPRAWIAMY KRAJOBRAZ
Uroda i estetyka Tarnowskich Gór. Jasne, równe dla wszystkich, bardziej demokratyczne reguły umieszczania w naszym mieście tablic, szyldów, urządzeń reklamowych – to cele, dla których powstała tzw. uchwała krajobrazowa.
Uchwała weszła w życie dwa lata temu, ale 31 lipca 2022 roku kończy się tzw. okres dostosowawczy. Od tego dnia tablice, szyldy powinny spełniać wymogi podane w Uchwale. A ta wskazuje ich liczbę, wielkość i rozmieszczenie w poszczególnych dzielnicach. Dzięki niej nasze miasto, a szczególnie zabytkowe centrum, powinno stać się bardziej uporządkowane, estetyczniejsze. Powstanie Uchwały poprzedziła ankieta, w której udział wzięło ok. 800 mieszkańców. Wynikało z niej jasno: największym problemem jest liczba i jakość reklam w zabytkowym centrum miasta oraz przy drogach krajowych, szczególnie na skrzyżowaniach. Uchwała nie zakazuje reklam. Pokazuje jedynie sposób ich eksponowania tak, by były czytelniejsze, a jednocześnie szanowały przestrzeń i odbiorcę przekazu.
TU STANĄ ZIELONE PACZKOMATY
Stopniowa wymiana w miastach partnerskich floty dostawczej na samochody elektryczne, zainstalowanie na nowych paczkomatach czujników powietrza, położenie kostki antysmogowej w okolicy skrytek oraz posadzenie na ich dachach roślin oczyszczających powietrze. Tarnowskie Góry dołączyły do grona partnerów programu InPost Green City. W naszym mieście planowana jest instalacja co najmniej sześciu nowych paczkomatów. Lokalizacja każdego z nich będzie omawiana m.in. z Radami Dzielnic i mieszkańcami.
3,9 mln zł kosztował remont ulic Zamkowej, Bondkowskiego, Mlecznej. Nawierzchnie i chodniki wyłożono granitem i brukiem, ustawiono stojaki rowerowe, donice i kosze na psie odchody. Część pieniędzy pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To kolejny etap rewitalizacji zabytkowego centrum miasta. Wcześniej przebudowano ul. Strzelecką i Stalmacha.