09 MTG 4_22 TARNOWSKIE GÓRY 2030
TARNOWSKIE GÓRY 2030
Powstaje jeden z najważniejszych dokumentów w naszym mieście. Każdy z nas może mieć wpływ na jego kształt.
Tym najważniejszym dokumentem wyznaczającym kierunek rozwoju każdego miasta jest strategia. Mówi o wizji rozwoju i celach, jakie miasto ma osiągać w danym okresie. Jest efektem wspólnej pracy mieszkańców, przedstawicieli organizacji, firm i urzędników. Tak też jest w Tarnowskich Górach. Od kilku miesięcy powstaje „Strategia Rozwoju Miasta Tarnowskie Góry 2030+”.
Co już było? Co nas czeka?
Jesienią, zeszłego roku radni przyjęli uchwałę w sprawie prac nad Strategią, która będzie obowiązywać do 2030 roku. W uchwale jest m.in. stwierdzenie: „Kluczowymi uczestnikami prac (…) powinni być: mieszkańcy, organizacje pozarządowe, lokalne środowiska gospodarcze – przedsiębiorcy, przedstawiciele środowisk edukacyjnych i kulturalnych, Radni Rady Miejskiej, administracja i instytucje miejskie”. Wszystkie te grupy powinny uczestniczyć w każdym z trzech etapów tworzenia Strategii: - przygotowaniu diagnozy, - wyznaczaniu celów i kierunków, - wypracowaniu narzędzi, którymi Strategię będzie się realizować.
W uchwale podany jest też harmonogram prac. Za nami już konsultacje z przedsiębiorcami i społecznikami. Odbyły się w marcu w Urzędzie Miasta. Przez cały kwiecień można było wypełnić anonimową ankietę na oficjalnej stronie miasta. Padały tam m.in. następujące pytania: - Co jest najważniejszym atutem/zasobem/ potencjałem Tarnowskich Gór, który może przyczyniać się do ich rozwoju?, - Jakiej oferty/jakich usług w Tarnowskich Górach najbardziej brakuje?, - Jak ocenia Pani /Pan jakość życia w Tarnowskich Górach?
Odpowiedzi pozwolą zdiagnozować potrzeby mieszkańców miasta i dadzą podstawy do określenia kierunków rozwoju i naprawy spraw zaniedbanych do roku 2030.
Co nas jeszcze czeka w czasie przygotowania Strategii? Kiedy można się włączyć? - II kwartał tego roku – w czasie warsztatów z podmiotami publicznymi i partnerami społecznymi zweryfikowane zostaną diagnozy, cele, projekty. - III kwartał – odbędzie się drugi etap konsultacji społecznych. Można będzie składać uwagi do projektu. - IV kwartał – ostateczna wersja projektu Strategii trafi na sesję Rady Miejskiej.
Po co nam Strategia?
Tarnowskie Góry wpisane na listę UNESCO, centrum przesiadkowe, ścieżki rowerowe, Centrum Aktywności Seniorów, Rada Seniorów, rewitalizacja miasta… Brzmi znajomo? Te zadania – wśród wielu innych – zapisano w Strategii na lata 2014-2022. Zostały zrealizowane lub trwa ich realizacja. Widać więc, że Strategia jest dokumentem, który jest realizowany. Jest okazja, by powiedzieć, jakich Tarnowskich Gór chcemy. Strategię obowiązującą do 2022 roku znaleźć można na stronie tarnowskiegory.pl
Poprawa jakości życia w mieście – to jeden z elementów Strategii Tarnowskich Gór do 2022 roku. Jakość życia poprawią z pewnością dwa boiska oraz plac do gry w boule, z których można już korzystać przy ul. Morcinka. Warta 1,2 mln zł miejska inwestycja kończy zagospodarowywanie terenów w okolicy Domu Kultury „Jubilat”. Powstały tam: plac zabaw, parkingi, amfiteatr, wybieg dla psów, interaktywna wyspa naukowa mBanku oraz ogród deszczowy Veolii. Na przyszły rok planowane jest sadzenie nowych roślin.