#mojetg

17 MTG 4_22 PODZIEL SIĘ ZNICZEM

PODZIEL SIĘ ZNICZEM


 

Wkład wypalony, znicz niepotrzebny? Nie wyrzucaj! Może przyda się komuś innemu.


Przy cmentarzu komunalnym przy ul. Wyszyńskiego stanął regał na zużyte znicze. Można tam odłożyć te niezniszczone, można stamtąd je zabrać i ustawić na grobie bliskich. Stojak ustawiono na wniosek Rady Dzielnicy Śródmieście-Centrum.



OZE: SAMORZĄDY NACISKAŁY. PRZEPISY ZMIENIONO

 

Wszyscy mieszkańcy, którzy biorą udział w naszym ekologicznym projekcie, będą rozliczać się na starych, korzystniejszych zasadach! Prezydent podpisał nowelizację ustawy. Na zmianę przepisów wpłynął nacisk samorządów – w tym tarnogórskiego.


Jak zmieniono przepisy w zeszłym roku?

14 grudnia 2021 roku Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która zakłada m.in. zmianę systemu rozliczania energii wyprodukowanej przez prosumenta (właściciela instalacji OZE, czyli odnawialnych źródeł energii). Według niej tych, którzy złożą wniosek do zakładu energetycznego o przyłączenie do sieci od 1 kwietnia 2022 roku, obejmie nowy, mniej korzystny system rozliczania. Ci, którzy zrobią to wcześniej, przez 15 lat będą rozliczać się na starych zasadach.

Dlaczego ten przepis niepokoił mieszkańców?

W naszym mieście (i 11 gminach, dla których Tarnowskie Góry są liderem) trwa realizacja ekologicznego projektu. Instalacja systemów OZE rozpoczęła się w grudnia 2021 roku. Hymon Fotowoltaika powinna zakończyć ją w czerwcu – tak mówi umowa. Uczestnicy projektu wpłacili wkład własny – 30 proc., a 70 proc. kosztów instalacji pokryją fundusze europejskie. Według nowych, tych podpisanych w grudniu, przepisów część uczestników projektu rozliczałaby się na starych, a część na nowych, mniej korzystnych zasadach.

Co zrobili przedstawiciele naszego miasta?

Uczestnicy tego samego projektu powinni być traktowani równo – to było jasne dla przedstawicieli naszego miasta. Dlatego przekonywali do zmian: brali udział w posiedzeniach podkomisji sejmowej (razem z czterema innymi gminami), w konsultacjach w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, spotykali się z senatorem Zygmuntem Frankiewiczem. Powstał projekt poselski uwzględniający uwagi nasze i innych gmin lobbujących za zmianami korzystnymi dla mieszkańców. Został przegłosowany w Sejmie, Senacie i ostatecznie podpisany przez Prezydenta.

Jakie są efekty lobbingu gmin?

Według nowelizacji ustawy wszyscy, którzy do 31 marca 2022 roku podpisali z gminą umowę oraz złożą wniosek o przyłączenie do 31 grudnia 2023 r. (w naszym projekcie robi to wykonawca: Hymon Fotowoltaika), będą rozliczać się na starych zasadach, czyli w oparciu o system tzw. opustów. Oznacza to, że niezależnie od godziny, pory roku cena kilowatogodziny odprowadzanej do sieci jest taka sama. 

By pokryć koszty obsługi prosument przekazuje zakładowi pewną ilość wyprodukowanej przez siebie energii. 70-80 proc. może natomiast odebrać za darmo przez rok od odprowadzenia nadwyżki. Takie zasady będą obowiązywać wszystkich biorących udział w naszym projekcie ekologicznym.


5 WORKÓW na odpady zielone mogą do końca czerwca odbierać właściciele domów jednorodzinnych, którzy płaca za wywóz śmieci. Dodatkowe worki do odbioru w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 2 w godzinach pracy UM. czyli w godz. 7.30-15.30 (w poniedziałki do godz. 17).