18MTG3_21 DLA UPAMIĘTNIENIA SYNAGOGI
DLA UPAMIĘTNIENIA SYNAGOGI
Obrys dawnej synagogi wykonany z kostki kamiennej zdjętej z remontowanej ul. Sobieskiego, mural, makieta i tablica informująca o historii miejsca. Tak w przyszłości ma wyglądać plac, na którym kilkadziesiąt lat temu stała żydowska świątynia.
Rewitalizacja obejmie cały ten teren: będą nowe ławki, drzewa, miejsca postojowe. W przyszłym roku miasto ogłosi konkurs na projekt muralu przy Placu Synagogi. Miejsce po świątyni zostanie zasypane w pierwszej kolejności piaskiem, aby zachować fundamenty budynku. Przypomnijmy, że w tej części starówki trwa remont. Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ natrafiono na fundamenty istniejącej w latach 1864-1943 synagogi, pozostałości kotłowni. fragmenty metalowych lamp, klamki z zamkami do drzwi, elementy pieca, fragmenty okien i drzwi, części kinkietów i żyrandoli oraz tabliczkę z nazwą ulicy“ Obergasse“.
Prace skomplikowało zapadlisko, które z przyczyn geologicznych pojawiło się latem obok budynku restauracji „Kurna Chata”. Do końca tego roku teren ma być zabezpieczony (do podziemnych pustek wtłoczono odpowiednie tworzywo), gruz usunięty. Synagoga powstała w 1864 r. według projektu Salomona Lubowskiego, który współtworzył także projekt świątyni w Gliwicach. Obie budowle były do siebie podobne. Reprezentowały popularny wtedy styl mauretański: miały orientalne motywy, łuki, kopuły, roślinne i geometryczne ornamenty. W 1939 roku hitlerowcy spalili synagogę, a 4 lata później usunięto pozostałości. Szacuje się, że na przełomie XIX i XX wieku w Tarnowskich Górach było kilkuset wyznawców judaizmu. Stowarzyszenie Gliwicka66 przygotowało wizualizację nieistniejącej synagogi. Można ją zobaczyć m.in. pod adresem: https://tarnowskiegory.pl/2021/11/26209/