19MTG3_21 PĘTLA POMAGA LEPIEJ SŁYSZEĆ, TABLICZKI – ŁATWIEJ TRAFIĆ
PĘTLA POMAGA LEPIEJ SŁYSZEĆ, TABLICZKI – ŁATWIEJ TRAFIĆ
Dla niedowidzących i niewidomych – tabliczki z napisami w języku Braille’a i listwy na podłogach. Dla słabosłyszących – pętla indukcyjna. W obu budynkach magistratu wprowadzono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
Dla osób słabowidzących
Wszystkie biura w budynkach Urzędu Miasta przy Rynku oraz przy ul. Sienkiewicza oznaczone zostały tabliczkami z opisem tradycyjnym, w języku Braille’a i kodami QR. Zawieszono je na wysokości dostępnej dla osób niskich oraz na wózkach inwalidzkich. Opisy w języku Braille’a pojawiły się też na poręczach wzdłuż schodów, a listwy ostrzegające słabowidzących – na przeszkodach.
Dla osób z wadami słuchu
Przenośne i stacjonarne pętle indukcyjne – również umieszczone w obu budynkach – wspomagają z kolei słuch. Osoby słabosłyszące korzystające z aparatów słuchowych często słyszą, ale mają problem ze zrozumieniem. Szczególnie w dużych pomieszczeniach lub miejscach, gdzie jest gwarno. Użytkownik aparatu wyposażonego w odbiornik pętli indukcyjnej słyszy czysty dźwięk bezpośrednio z mikrofonu urzędnika lub innego źródła dźwięku. Wyciszona całkowicie zostaje więc akustyka pomieszczenia. Aby skorzystać z pętli, wystarczy przełączyć aparat słuchowy na tryb indukcyjny (z trybu M na T). Jeśli osoba słabosłysząca nie ma aparatu, może skorzystać ze słuchawek przewodowych.
Pętle indukcyjne znajdują się na parterach budynków Urzędu Miasta:
przy ul. Rynek 4
– w kasie (stacjonarna) iwkancelariiogólnej(przenośna),
przy ul. Sienkiewicza 2
– w Punkcie Obsługi Klienta, na stanowisku do obsługi osób niepełnosprawnych (stacjonarna), w kasie (stacjonarna) i w kancelarii ogólnej (przenośna). O interaktywnej mapie, na której zaznaczone są udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami–str.7
8 urzędników i dwóch strażników miejskich przechodzi kurs języka migowego