23MTG3_21 ALFABET ODCHODZĄCEGO ROKU
ALFABET ODCHODZĄCEGO ROKU
Oto ponad 20 ważnych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy w naszym mieście. Ułożyliśmy je alfabetycznie, Wy wybierzcie te, które dla Was są najważniejsze.
AUTOBUSY
Na trasę ruszyły Metrolinie. Dobrze znana linia nr 820 zamieniła się w M3, która kursuje codziennie na tej samej trasie, tylko częściej. W najbliższych miesiącach ma zostać uruchomiona nowa linia M14 do Gliwic. Autobusy będą zatrzymywały się w: Gliwicach, Zbrosławicach, Zabrzu, Bytomiu, Tarnowskich Górach, Świerklańcu, Bobrownikach i Ożarowicach.
BRACTWO KURKOWE, SMZT ORAZ WOŚP
Takich nowych patronów mają trzy ronda w Tarnowskich Górach: Bractwa Kurkowego – nowe rondo u zbiegu ulic: Sienkiewicza, Powstańców Śląskich i Styczyńskiego; Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – nowe w pobliżu Sądu Rejonowego; Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – istniejące od dawna w Parku Repeckim.
CORAZ WIĘCEJ DRZEW
304 nowe drzewa, 345 krzewów, 914 róż okrywowych, 265 krzewów róż, 1078 bylin i traw ozdobnych pojawiło się w ostatnich tygodniach w mieście. To dęby, klony, akacje, jarzęby, lipy, głogi, jodły, drzewa owocowe jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie ozdobne, a także różne odmiany berberysów i tawuł, hortensje, bzy, kaliny, jałowce, cisy. W ramach „Święta drzewa” przy ul. Fiołków na Osadzie Jana mieszkańcy zasadzili 20 młodych roślin.
DROGI
Zakończył się remont ul. Powstańców Śląskich. Na drodze powiatowej pojawiły się dwa ronda, nowe miejsca parkingowe i nowa nawierzchnia. Zaraz potem ruszył remont ul. Sobieskiego. W 2022 roku droga ma być już całkowicie przejezdna. Remontowana jest starówka, czyli ulice: Zamkowa, Bondkowskiego, Mleczna, Królika, Gliwicka, Jurczyka
EKO
Tylko w ubiegłym roku z miejskich budynków zniknęło pół tysiąca „kopciuchów”. Zgodnie z przyjętą w 2017 r. Przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego uchwałą, stare piece muszą ostatecznie zniknąć do końca 2027 r. Właściciele prywatnych domów na wymianę źródła ciepła mogą starać się o dotację z miejskiego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.
FIGURKI
Z okazji Barbórki odsłonięto 9. figurę gwarka – tym razem inspirowaną pracą, która wygrała ogłoszony przez Urząd Miejski konkurs - autorstwa Szymona Malinowskiego. Ozdobiła skwer przy Tarnogórskim Centrum Kultury w Opatowicach.
GWARKI
Pochodu gwarkowskiego w tym roku nie było, ale odbyły się Gwarki Lokalnie. Dzięki temu na scenie mogło pojawić się więcej niż zwykle początkujących i rodzimych artystów. Na zakończenie imprezy wystąpiła Urszula i można było oglądać pokaz sztucznych ogni.
HOSTEL
Od kilku miesięcy działa pierwszy hostel w mieście: „Młotek i Perlik” przy ul. Gliwickiej 4. Nazwa pochodzi od mydła, które w okresie międzywojennym produkowała tutejsza fabryka. W hotelu, który uruchomiło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, jest 10 pokoi (39 miejsc).
INNE MIEJSCE NA HANDEL
Targ został przeniesiony na ul. Cebuli, czyli na boisko za I LO im. Stefanii Sempołowskiej i Zespołem Szkół Medyczno-Chemicznych. Powodem jest przebudowa placu targowego oraz ulic Królika i Szymały. Teren targowiska zostanie utwardzony, będą toalety, nowe kosze na śmieci oraz oznakowanie. W wyremontowanym budynku przy ul. Królika 20 znajdzie się zaplecze socjalne dla handlujących.
JEŻECH STOND
Uczniowie tarnogórskiego „Stasia” realizują projekt „Jeżech stond”. W reportażu, który ma pokazać, że odmienność Ślązaków jest wartością, wystąpią: Justyna Święs, Kaja Klimek, Krzysztof Respondek, Magda Nowaczewska oraz Mikołaj Wilga.
KOLEJ
Rozpoczęła się odbudowa linii kolejowej nr 182 z Zawiercia do Tarnowskich Gór. Dzięki inwestycji będzie można w około 20 minut dojechać z Tarnowskich Gór do lotniska w Pyrzowicach. Odbudowany zostanie także 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem.
LOTERIA
Opłacało się rozliczyć PIT w mieście. Urząd zorganizował loterię, w której do wygrania był elektryczny samochód i inne cenne nagrody. Tymon Kasprzak, czyli zwycięzca nagrody głównej, odjechał do domu nowym hybrydowym autem.
ŁĄKA KWIETNA
2,5 tys. m kw. łąki kwietnej zasiano w Reptach Śląskich przy ul. Długiej w ramach projektu „Metropolitalne Łąki Kwietne”. Rośliny zatrzymują wodę, obniżają temperaturę otoczenia, są siedliskiem dla wielu owadów.
MIESZKAŃCY MÓWIĄ O MIEŚCIE
Co mieszkańcy doceniają w swoim mieście, a co chcieliby zmienić? Tarnogórzanie swoje zdanie wyrazili w ankiecie. Najlepiej ocenili rewitalizację dworca autobusowego. Najpilniej – wg uczestników ankiety – powinny powstać drogi rowerowe.
NASI SENIORZY
Centrum Aktywności Seniorów otwarto przy ul. Janasa. W placówce seniorzy na co dzień mogą korzystać z rehabilitacji, różnorakich form aktywności oraz wspólnie spędzać czas.
ORZEŁ
Piotr Trojan pochodzący z Tarnowskich Gór otrzymał Orła 2021 za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w filmie „25 latach niewinności. Sprawą Tomka Komendy”. Trojan zagrał mężczyznę niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za morderstwo.
PRZEDSIĘBIORCY
Wsparcie otrzymali przedsiębiorcy, których firmy na wiele tygodni z powodu pandemii musiały być zamknięte lub działać „na pół gwizdka”. W pierwszej uchwale Radni Miejscy przedłużyli do 30 listopada terminy płatności rat podatku od nieruchomości. W drugiej – zapisano zwolnienie z podatku od nieruchomości od 1 marca do 30 czerwca.
RANKINGI
Tarnowskie Góry zajęły pierwsze miejsce w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego w kategorii miast powyżej 20 tys. mieszkańców. W zestawieniu wzięto pod uwagę twarde dane GUS dotyczące kryteriów zrównoważonego rozwoju. Za to w publikowanym co roku przez tygodnik „Wspólnota” rankingu Liderzy Inwestycji miasto znalazło się na 174. miejscu w Polsce i 6. w województwie śląskim z sumą wydawaną na inwestycje: ponad 600 zł na jednego mieszkańca. Wcześniej Tarnowskie Góry po raz kolejny znalazły się w gronie 39 średniej wielkości miast, które Polski Instytut Ekonomiczny zaliczył do grupy tzw. Lokomotyw Rozwoju Rynków Lokalnych.
TARNOGÓRSKIE ZAGADKI
Stowarzyszenie Góry Kultury zaprasza na retro spacer śladami kryminalnych zagadek z Tarnowskich Gór. To przewodnik kryminalny po mieście „Kto umywa ręce?”. Jak włączyć się w śledztwo? Najpierw znajdź na Spotify lub YouTube tytuł „Kto umywa ręce”, pobierz mapę oraz opis historyczny... i podążaj śladami detektywa Antoniego Halemby, by rozwiązać z nim zagadkę zwłok znalezionych w fabryce mydła Lukaschika przy ul. Gliwickiej w Tarnowskich Górach.
USZATKI
100 pluszaków w ramach akcji „Warto rodzić w Tarnowskich Górach” przekazał burmistrz Arkadiusz Czech dyrekcji i personelowi Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. B. Hagera. Misie będą odtąd sympatyczną pamiątką dla każdego dziecka, które przyjdzie na świat w tarnogórskiej porodówce.
WYPOCZYNEK I WSPOMNIENIA
Koło obelisku upamiętniającego dawny cmentarz ewangelicki pod Halą Targową powstanie strefa wypoczynku. Posadzone zostaną nowe drzewa, krzewy i trawy, ustawione zostaną siedziska, leżaki, ławeczki, będą: strefa piknikowa, zdrój uliczny.
YNO SE DYCHNIJ
Przy ul. Piastowskiej, Lompy i Krakowskiej wybudowano tzw. strefę relaksu. Są ławki, solarna stacja do ładowania m.in. telefonów oraz zieleń. Wszystko w stylistyce podobnej do ławek i stojaków, które pojawiły się wcześniej na Rynku.
ZDROWIE
Punkt szczepień został uruchomiony w Hali Sportowej. Do tego doszły kolejne placówki, co pozwoliło na sprawne szczepienie wielu tysięcy tarnogórzan tygodniowo.