30MTG_21 USKRZYDLA TARNOGÓRZAN
USKRZYDLA TARNOGÓRZAN, WIĘC DOSTAŁ SREBRNE SKRZYDŁO
MARIAN SAS
Od prawe 50 lat przewodnik w Zabytkowej Kopalni Srebra, z którego wiedzy korzysta też m.in. Kopalnia Soli w Wieliczce. 11 listopada odebrał Srebrne Skrzydło, nagrodę wręczaną szczególnie zasłużonym dla miasta. Został wyróżniony m.in. za wieloletnie zaangażowanie w przekazywanie fachowej wiedzy o podziemiach Tarnowskich Gór i jego zabytkach, aktywne uczestnictwo w pracach Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zwłaszcza przy opracowaniu wniosku o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podziemi tarnogórskich, a także promowanie dziedzictwa kulturowego miasta.
Doroczne nagrody odebrali też laureaci Nagrody Kultury za 2020 (cztery pierwsze) i 2021 rok:
ANNA GOŁKOWSKA-DYMARCZYK
Od 2017 roku zarządza Stowarzyszeniem Góry Kultury. Zaangażowała się w porządkowanie i katalogowanie obiektów na tarnogórskim cmentarzu żydowskim. Współorganizowała m.in. Dzień Kultury Ulicznej, Ulicę (od)nowa, Teatralne Parkowania, czyli przedstawienia teatralne w Parku Miejskim w Tarnowskich Górach.
Nagrodzona za działalność w dziedzinie animacji kultury.
ALICJA PACZEŚNIAK-SŁOTA
Nauczycielka w Państwowej Szkołe Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach, stworzyła zespół Śląskie Smyki, który m.in. w czasie obchodów 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego towarzyszył znanemu muzykowi Czesławowi Mozilowi.
Nagrodzona za dokonania kulturalne.
KATARZYNA STRZAŁKOWSKA
Nauczycielka języka polskiego w Salezjańskim OśrodkuSzkolno-Wychowawczym,organizatorka interdyscyplinarnych warsztatów dziennikarskich, opiekunka gazetki szkolnej „Jest Bosco”. Inicjatorka organizacji w Tarnowskich Górach Orszaku Trzech Króli (od 2013 r.).
Nagrodzona za działalność w dziedzinie animacji kultury.
BARTŁOMIEJ KWIATKOWSKI
Muzyk, konserwator i stroiciel organów, którego od 2008 r. można usłyszeć w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła podczas recitali organowych. W 2010 r. założył zespół Schola Eucharistica – chórek kameralny i zespół smyczkowy. Związany z: chórem Fresco, zespołami Zakochani, Nowak&Kwiatkowski Acoustic Duo, Kameralnym Zespołem Muzycznym In Tempore, z którym zrealizował płyty z muzyką pasyjną i kolędową. W latach 2012-2014 organizował warsztaty muzyki liturgicznej.
Nagrodzony za upowszechnianie kultury muzycznej w mieście.
OLIWIA BENTKOWSKA
Działa w chórze rozrywkowym Dafne, prowadzi Chór Dziecięcy Cantare przy Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, z jej inicjatywy powstała Młodzieżowa Orkiestra Rozrywkowa Symfonix.
Nagrodzona za działalność w dziedzinie animacji kultury
SEBASTIAN MENDROK
Od 2012 roku pastor ewangelicko-augsburskiej parafii kościoła Zbawiciela w Tarnowskich Górach. Przygotowywał m.in. obchody 270-lecia parafii, 500-lecia Reformacji, angażował się m.in. w tarnogórskie kolędowanie, koncerty charytatywne, a także projekty audiowizualne: Srebrna Droga, Ci Wspaniali Ślązacy. Kościół jest otwarty dla mieszkańców i gości zarówno podczas Gwarków, jak i w czasie letnich wakacji, kiedy to większa liczba osób ma szansę odwiedzić zabytkowe wnętrze świątyni.
Nagrodzony za wspieranie działalności kulturalnej w mieście
DAMIAN DAWID NOWAK
poeta i prozaik, autor pięciu książek poetyckich. Publikował m.in. w: „Akancie”, „Krytyce Literackiej”, „Poezji Dzisiaj”, czy „Śląsku”. Wydany w 2018 r. tomik „Inaczej niż w lustrze” przyniósł mu Nagrodę Międzynarodowego Listopada Poetyckiego za książkę roku.
Nagrodzony za promocję Tarnowskich Gór w literaturze.